eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaNieściągalność wierzytelności: postanowienie komornika sądowego

Nieściągalność wierzytelności: postanowienie komornika sądowego

2015-01-08 13:23

Nieściągalność wierzytelności: postanowienie komornika sądowego

Nieściągalność wierzytelności: postanowienie komornika sądowego © apops - Fotolia.com

Postanowienie Komornika Sądowego potwierdzające bezskuteczność egzekucji, jednakże wydane dla innego wierzyciela, nie stanowi udokumentowania nieściągalności wierzytelności dla wnioskodawcy. Aby dokument taki mógł stanowić podstawę do zaliczenia danej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów jako nieściągalne, musi być wydany na wierzyciela, któremu dane należności przysługują - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 19.12.2014 r. nr IBPBI/1/415-1115/14/AB.

Przeczytaj także: Zaliczanie do kosztów podatkowych umorzonych wierzytelności

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł ustną umowę na sprzedaż obuwia. W okresie wrzesień 2012 – listopad 2013 z tego tytułu wystawił na rzecz swojej kontrahentki kilkanaście faktur, wartości których zostały zaliczone do przychodów należnych. Ta uregulowała jednak należności tylko z niektórych faktur i to w dodatku częściowo. Kierowane do niej wezwania do zapłaty zarówno ustne jak i pisemne, także wystosowane przez adwokata reprezentującego wnioskodawcę, nie przyniosły żadnych efektów. Dłużniczka wskazała, że nie będzie w stanie uregulować zobowiązań wobec wnioskodawcy. Utraciła ona bowiem płynność finansową, nie posiada także majątku pozwalającego zaspokoić wierzycieli, a tych ma ona wielu. Okoliczności te są znane wnioskodawcy. Obok oświadczenia dłużniczki, wnioskodawca posiada także postanowienie o umorzeniu egzekucji – wobec jej bezskuteczności, a prowadzonej przeciwko dłużniczce na wniosek innego wierzyciela.

Wnioskodawca zamierza zaliczyć niezapłacone przez dłużniczkę wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodu, niemniej z uwagi na znaczą kwotę tych wierzytelności, powodującą wysokie koszty sądowe, potwierdzenie ich nieściągalności chciałby oprzeć na posiadanym oświadczeniu dłużniczki oraz postanowieniu komornika sądowego o umorzeniu egzekucji wszczętego na wniosek innego wierzyciela. W związku z tym zadał on pytanie, czy może tutaj pominąć drogę sądową i egzekucyjną (które poza wygenerowaniem dodatkowych niemałych kosztów nie doprowadzą do wyegzekwowania należności) przy zaliczaniu nieściągalnych wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.

fot. apops - Fotolia.com

Nieściągalność wierzytelności: postanowienie komornika sądowego

Postanowienie Komornika Sądowego potwierdzające bezskuteczność egzekucji, jednakże wydane dla innego wierzyciela, nie stanowi udokumentowania nieściągalności wierzytelności dla wnioskodawcy.


W myśl art. 23 ust. 1 pkt 17 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione. Zauważyć przy tym należy, że kwestie związane z przedawnieniem roszczeń, w tym związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121), których wykładnia nie może być przedmiotem interpretacji indywidualnej, bowiem przepisy tej ustawy nie są przepisami prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 w związku z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: