Zakładanie spółki kapitałowej w kosztach podatkowych
2014-12-03 14:00
Wydatki na założenie spółki w kosztach podatkowych? © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Założenie spółki a koszty uzyskania przychodu
W procesie powoływania spółki kapitałowej pierwsze wydatki są ponoszone przez przyszłych wspólników (w tym czasie nie istnieje bowiem jeszcze sama spółka, choćby spółka w organizacji). Wydatki takie są przede wszystkim związane z obowiązkiem zawarcia umowy spółki kapitałowej i obejmują przeważnie koszty doradztwa związane ze sporządzeniem umowy spółki, koszty aktu notarialnego umowy spółki, koszty wypisów oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym zakresie należy wskazać, że koszty tego rodzaju co do zasady są kosztami wspólników, a nie zakładanej spółki.Należy zauważyć, że niejednokrotnie po dokonaniu rejestracji spółki kapitałowej, postanawia się, że wspólnicy otrzymają od spółki zwrot powyższych kosztów. Jeżeli wspólnicy otrzymają zwrot poniesionych wydatków to również zwrócona im kwota nie może zostać uznana przez spółkę kapitałową za koszt uzyskania przychodów. W tym zakresie zastosowanie znajduje regulacja art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o PDOP. Przywołana regulacja wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń m.in. na rzecz wspólników (udziałowców) niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów.
fot. pressmaster - Fotolia.com
Wydatki na założenie spółki w kosztach podatkowych?
W zakresie kosztów poniesionych już po zawarciu umowy spółki (w tym koszty spółki w organizacji) należy wskazać, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o PDOP, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest również spółka kapitałowa w organizacji. W związku z powyższym na spółce kapitałowej w organizacji ciążą wszelkie prawa jak i obowiązki wynikające z przepisów ustawy o PDOP (w tym również prawo do kwalifikacji ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w świetle regulacji art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP). Uwzględniając powyższe zarówno koszty ponoszone przez spółkę w organizacji (nie dotyczące bezpośrednio przygotowania umowy spółki) jak i spółkę po rejestracji w KRS – mogą, po spełnieniu ogólnych przesłanek potrącalności kosztów regulowanych art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.
Tym samym wszelkie koszty związane z zakończeniem procesu rejestracyjnego ponoszone przez spółkę w organizacji (koszty związane z uzyskaniem wpisu do KRS, koszty związane z ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, koszty opłat skarbowych w tym związanej z zarejestrowaniem spółki do VAT) a także wszelkie inne koszty ponoszone przez spółkę w organizacji a spełniające przesłanki regulowane art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
Podsumowując należy wskazać, iż wszelkie koszty ponoszone przez przyszłych wspólników zakładanej spółki kapitałowej (głównie koszty sporządzenia umowy spółki) nie mogą stanowić jako wydatki wspólników jej kosztów uzyskania przychodów. Również ewentualny późniejszy zwrot przez spółkę poniesionych przez wspólników wydatków nie pozwoli zakwalifikować ich do kosztów uzyskania przychodu. Pozostałe koszty (koszty ponoszone przez Spółkę w organizacji oraz spółkę po rejestracji w KRS) po spełnieniu ogólnych przesłanek potrącalności kosztów regulowanych art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, jako koszty inne niż bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
oprac. : Tomasz Musialski / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)