Kasy fiskalne 2015: brak zwolnień dla mechaników, prawników, lekarzy
2014-11-13 15:48
Kasa fiskalna u lekarzy i prawników © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: W 2015 r. kasa fiskalna na budowie i w warsztacie samochodowym
Zwolnienie, z którego korzysta najszersze grono podatników, a więc z uwagi na osiągane obroty z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zostało zachowane na dotychczasowym poziomie. Wynosi ono zatem 20 000 zł w skali roku (przy czym w pierwszym roku takiej sprzedaży limit liczy się proporcjonalnie), zaś przedsiębiorca będzie obowiązany do zainstalowania kasy po upływie dwóch miesięcy licząc od końca tego, w którym wskazany limit został przekroczony. Warto też dodać, że jeszcze dwa lata temu limit tego zwolnienia był dwukrotnie wyższy.W dalszym ciągu rozporządzenie posiada także załącznik, w którym wymienione zostały czynności wyłączone spod obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, niemniej w porównaniu do obecnego, zwolnienia zostały z jednej strony okrojone (co dotkliwie odczują niektórzy przedsiębiorcy), z drugiej zaś dołożono nowe.
Największych zmian doczekał się jednak paragraf mówiący o tym, wykonanie jakich czynności musi być bezwzględnie zaewidencjonowane na kasie fiskalnej. Zarówno w obecnym jak i nowym rozporządzeniu jest to §4. Co tu się zmieniło?
W zakresie dostawy towarów najpierw nastąpiła zmiana kosmetyczna. Otóż obecna dostawa płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie, została zastąpiona dostawą zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.
Z nowych towarów, których dostawa obligatoryjnie musi być na kasie ewidencjonowana, można natomiast wymienić perfumy i wody toaletowe (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Kasa fiskalna u lekarzy i prawników
Dużo większe zmiany nastąpiły przy świadczeniu usług. Otóż obecnie zwolnień z kas fiskalnych nie można było stosować w przypadku przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej czy taksówkami. W latach 2015-2016 ze zwolnień zostanie wyłączone dodatkowo świadczenie usług:
- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
- w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia (czynności notarialne),
- doradztwa podatkowego,
-
związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), - fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych (z pewnymi nielicznymi wyjątkami).
Podatnicy, którzy świadczą wyżej wypunktowane usługi w roku 2014 i będą je świadczyć także w roku 2015, są zwolnieni z ich ewidencjonowania na kasie fiskalnej do dnia 28 lutego 2015. Niemniej od 1 marca 2015 r. urządzenia te muszą bezwzględnie posiadać.
Jeżeli jednak usługi takie przestaliby świadczyć przed dniem 1 stycznia 2015 r., a następnie po wejściu w życie omawianego rozporządzenia zaczęliby je świadczyć ponownie, ich świadczenie jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po tym, w którym usługa taka zostanie wykonana (nie dłużej jednak niż do dnia utraty zwolnienia z uwagi na obroty). Podobnie będzie w przypadku podatników, którzy rozpoczną świadczenie takich usług dopiero po dniu 31 grudnia 2014 r.
Co się natomiast tyczy załącznika do rozporządzenia, zgodnie z nowymi regulacjami zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej będzie się obejmować usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze (z pewnym zastrzeżeniem) czy elektroniczne – bez względu na symbol PKWiU. Obecne rozporządzenie w przypadku takich usług na symbol PKWiU się powołuje.
Z rozporządzenie zniknie za to zwolnienie z uwagi na niewielką liczbę transakcji. Przypomnijmy, iż obecnie z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej zwolnione jest (poz. 34 załącznika do stosownego rozporządzenia) świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie są spełnione następujące warunki:
- każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;
- liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.
Korzystają z niego m.in. niewielkie firmy budowlane. W przyszłym roku zwolnienia takiego niestety już nie będzie, przez co przedsiębiorcy tacy będą mogli skorzystać jedynie ze zwolnienia z uwagi na obroty. Ponieważ jego limit nie jest zbyt wysoki i zapewne w większości przypadków w roku 2014 został już przekroczony, poczynając od marca 2014 r. przedsiębiorcy ci będą musieli posiadać kasy fiskalne.
Pozytywną i zarazem oczekiwaną zmianą jest natomiast wprowadzenie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej dostawy towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
WitStwosz / 2014-11-18 10:03:12
Ja przegapiłem moment, kiedy przekroczyłem obroty i dostała mi się kara z art. 111 ustawy o VAT i cyt w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy, „naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług” za http://www.eporady24.pl/brak_kasy_fiskalnej_i_sankcja_30proc_z_ustawy_o_vat,pytania,15,93,4382.html Uważam, że skoro sam zauważyłem swój błąd i złożyłem czynny żal, to kara nie powinna być tak surowa. Co innego, gdyby mnie złapali. W sumie nie ma zaskoczenia z tymi zmianami, wiadomo, że prędzej czy później się i do reszty dobiorą. I znowu ktoś na kasach zarobi ;) [ odpowiedz ] [ cytuj ]