Ordynacja podatkowa: odsetki 8% w skali roku i taniej nie będzie
2014-10-09 12:33
Odsetki podatkowe spadły © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Od 06.06.2013 r. stawka odsetek podatkowych w dół do 10,5%
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowej bardziej, niż wynikało to z większości prognoz. Otóż główna stopa procentowa spadła o 0,5 pkt proc. (do 2% z poprzednich 2,5%), zaś stopa lombardowa o cały 1 pkt proc. (z 4% do obecnie 3%). Ta ostatnia jest bardzo istotna dla mających zaległości, od których nalicza się odsetki podatkowe (przede wszystkim są to zaległości w płaceniu podatków, ale nie tylko; odsetki takie nalicza się bowiem także w stosunku do m.in. zaległości w ZUS).Przydatne narzędzia:
- Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych
- Odsetki podatkowe
Ponieważ stopa lombardowa wynosi obecnie 3%, to 200% tej kwoty daje 6%. Dodając do tego wyniku wskazane wcześniej 2%, dostajemy stawkę odsetek podatkowych w wysokości 8% w skali roku - od dnia dzisiejszego tyle dłużnicy będą musieli płacić fiskusowi za nieuregulowane zaległości podatkowe (i inne zaległości, od których naliczane są odsetki podatkowe).
fot. Sergey Nivens - Fotolia.com
Odsetki podatkowe spadły
To podstawowa stawka odsetek podatkowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy podatnicy mają prawo do odsetek w obniżonej wysokości. Jak bowiem mówią przepisy Ordynacji podatkowej, w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki podstawowej. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku. Od dziś zatem stawka takich obniżonych odsetek wynosi 6% rocznie.
Warto wiedzieć, że odsetek obniżonych nie stosuje się do korekty deklaracji:
- złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej,
- dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Wcześniej odsetki podatkowe wynosiły odpowiednio 10% i 7,5%, zaś taki stan rzeczy trwał od 04 lipca 2013 r. Cykl spadu odsetek podatkowych trwa natomiast nieustannie od 6 grudnia 2012 r., kiedy to zostały one obniżone z 14,5% do 14% w skali roku (odsetki obniżone wynosiły wówczas 10,5% rocznie).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 13 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Po 356/13 uznał, że uprawnienie, polegające na stosowaniu obniżonej stawki odsetek za zwłokę, wynika ze spełniającej określone wymogi korekty deklaracji, a nie z okresu obowiązywania nowelizacji. Analiza art. 56 § 1 i § 1a o.p. wskazuje, że zawierają one określenie jedynie wysokości odsetek za zwłokę podstawowych i obniżonych, ale nie precyzują za jaki okres i od jakich kwot należy je naliczać.
Przewidziana w art. 56 § 1a o.p. obniżona stawka odsetek za zwłokę odnosi się również do odsetek należnych za okres poprzedzający wejście tego przepisu w życie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 948/12 wskazał, że dobrowolna zapłata odsetek z tytułu nieterminowego uiszczenia zaliczek, które to odsetki pozostały do uiszczenia po zakończeniu roku podatkowego, uzasadnia zastosowanie do wyliczenia tych odsetek obniżonej stawki określonej w art. 56 § 1a o.p. Uzależnienie zastosowania tej stawki od spełnienia warunku niemożliwego (uiszczenia zaliczek po zakończeniu roku podatkowego) nie jest intencją racjonalnego ustawodawcy.
Trzeba też pamiętać, że odsetki te niższe już nie będą. Ustawodawca w Ordynacji podatkowej zapisał bowiem, że stawka odsetek podstawowych nie może być niższa niż 8%.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)