Nowa firma: ryczałt ewidencjonowany a działalność małżonka
2014-09-25 13:45
![Nowa firma: ryczałt ewidencjonowany a działalność małżonka [© Sailorr - Fotolia.com] Nowa firma: ryczałt ewidencjonowany a działalność małżonka](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Nowa-firma-ryczalt-ewidencjonowany-a-dzialalnosc-malzonka-143915-200x133crop.jpg)
Ryczałt ewidencjonowany nie dla każdego © Sailorr - Fotolia.com
Przeczytaj także: Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym
Z jednej strony ustawodawca wskazał bowiem czynności, których wykonywanie wprost wyłącza opodatkowanie ryczałtem (wymienione generalnie w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, ale nie tylko), z drugiej natomiast wskazuje inne okoliczności, które prawa do ryczałtu mogą pozbawić.fot. Sailorr - Fotolia.com
Ryczałt ewidencjonowany nie dla każdego
Mechanik jedynie naprawiający samochody z opodatkowania ryczałtem może skorzystać. Jeżeli jednak obok takich usług zająłby się dodatkowo także handlem częściami zamiennymi, ta forma opodatkowania nie będzie już dla niego dostępna.
O możliwości opłacania ryczałtu może decydować też to, czy podatnik gdzieś pracuje jak też, czy wykonywał w danym roku działalność w formie spółki. Co ważne, także firma małżonka może spowodować, że wybranie ryczałtu nie będzie możliwe.
Warto przeczytać
- Możliwe formy opodatkowania w 2014 roku
- Ryczałt ewidencjonowany jako forma opodatkowania w 2014 r.
- Forma opodatkowania: podatek liniowy w 2014 r.
- Firma na karcie podatkowej w 2014 r.
Jak bowiem mówi art. 8 (ten przepis zawiera wyłączenia z opodatkowania ryczałtem) ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, ta forma rozliczania podatków nie ma zastosowania m.in. do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
Przez zmianę działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka rozumieć należy sytuację, w której jeden z małżonków likwiduje działalność gospodarczą, po czym drugi rozpoczyna podobną działalność gospodarczą.
Co ważne, nie stanowi wyżej opisanej sytuacji równoległe rozpoczęcie przez drugiego z małżonków działalności gospodarczej o podobnym profilu. Potwierdził to m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w postanowieniu z dnia 10 sierpnia 2005 r., PD-2-415-49-05.
Zdaniem fiskusa „prowadzenie równolegle przez małżonka działalności gospodarczej świadczącego usługi w tym samym zakresie nie wyłącza możliwości korzystania przez podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nowo uruchomionej działalności".
Z powyższej regulacji wynikają ponadto dwie bardzo istotne kwestie. Po pierwsze, przytoczone wyłączenie ma zastosowanie tylko w przypadku podjęcia przez małżonka (i to tylko w jednej z trzech wskazanych wyżej sytuacji) wykonywania działalności gospodarczej w tym samym roku. Nie stosuje się go zatem, gdy działalność taka zostanie podjęta przez małżonka w latach następnych.
Po drugie zaś, omawiane wyłączenie ma zastosowanie tylko, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W związku z tym wyłączenie to nie będzie miało zastosowania, jeżeli małżonek (bądź małżonkowie) przed zmianą opłacali od firmy podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.
![Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2017 r. [© Tiko - Fotolia.com] Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2017 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Forma-opodatkowania-dzialalnosci-gospodarczej-w-2017-r-186723-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)