eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweVAT: handel towarami wrażliwymi z obostrzeniami

VAT: handel towarami wrażliwymi z obostrzeniami

2014-08-20 00:45

VAT: handel towarami wrażliwymi z obostrzeniami

Złoto towarem wrażliwym © Andreas Mueller - Fotolia.com

Odwrócony VAT na telefony komórkowe, smartfony, tablety, notebooki czy wyroby stalowe – to tylko niektóre z propozycji rządu dotyczące nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zmiany mają pomóc w walce z oszustwami wyłudzania podatku VAT bądź uchylanie się od jego płacenia.

Przeczytaj także: Zwalczanie wyłudzeń VAT będzie skuteczniejsze

Tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia VAT polega na tym, że obowiązek odprowadzenia tego podatku spoczywa nie na sprzedawcy, ale nabywcy danego towaru lub usługi. Dotychczas odwrócony VAT dotyczy między innymi obrotu uprawnieniami do emisji CO2, złomem, niektórymi surowcami wtórnymi czy niektórymi wyrobami stalowymi, jednak ze względu na znaczną skalę oszustw podatkowych rząd postanowił rozszerzyć zakres towarów objętych tego typu podatkiem.

Według rządowej propozycji, odwrócony VAT miałby objąć obrót niektórymi postaciami złota, kolejnymi wyrobami stalowymi (łącznie z tymi obecnie objętymi odwróconym VAT-em), telefonami komórkowymi, smartfonami, tabletami, notebookami, laptopami, konsolami do gier. Odwrócony VAT dotyczyłby tylko sprzedaży hurtowej a nie detalicznej.

Rząd w założeniach do nowelizacji ustawy o VAT postuluje również zmiany w liście towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że kupujący dany towar (w obrocie między firmami), może solidarnie i proporcjonalnie odpowiadać za zobowiązania podatkowe sprzedawcy, co oznacza, że jeśli sprzedawca np. nie odprowadzi podatku VAT od sprzedanego towaru, to obowiązek taki spocznie na nabywcy. Z listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością miałoby zniknąć złoto w postaci surowca lub półproduktu (ale byłoby za to objęte odwrotnym obciążeniem), a trafiłyby srebro i platyna w postaci surowca lub półproduktu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: