eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?

2014-07-01 13:21

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem? © Monkey Business - Fotolia.com

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju w podatku od towarów i usług to szczególny typ transakcji sprzedaży towaru, w której podatnik może skorzystać z uproszczenia przy określaniu miejsca opodatkowania. Ustawodawca wymaga, aby każda taka sprzedaż była udokumentowana fakturą. W związku z tym rodzi się pytanie, czy konieczny jest także paragon?

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy sprzedaż wysyłkowa

Przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju (art. 2 pkt 23 ustawy o VAT) rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Co za tym idzie z tzw. sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz podmiotu bądź osoby zagranicznej (w innym państwie członkowskim), która nie jest zobligowana do rozliczania podatku od wartości dodanej (np. sprzedaży dokonanej dla obywatela innego państwa, będącego osobą prywatną). Co ważne, chodzi tutaj jedynie o te transakcje, w których następuje przemieszczenie towarów, przy czym transportu tego dokonuje sam sprzedawca bądź inny podmiot lecz na rzecz sprzedawcy.

Przykładem takiej transakcji będzie sprzedaż określonego wyrobu (np. okien) obywatelowi Niemiec, które to sprzedawca dostarczy nabywcy do jego miejsca zamieszkania na terytorium tego kraju.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (Polski), dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju (a więc Polski), jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
Powyższe stosuje się pod warunkiem, że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
O tym z kolei mówi art. 23 ust. 2 i 3 ustawy o VAT.

fot. Monkey Business - Fotolia.com

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju w podatku od towarów i usług to szczególny typ transakcji sprzedaży towaru, w której podatnik może skorzystać z uproszczenia przy określaniu miejsca opodatkowania. Ustawodawca wymaga, aby każda taka sprzedaż była udokumentowana fakturą.


Czemu miało służyć wprowadzenie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju do przepisów VAT-owskich? Uproszczeniu rozliczeń.

Otóż do określonego limitu takiej sprzedaży podatnik (sprzedawca) ma wybór, gdzie chce ją opodatkować, tj. w Polsce (a więc kraju nadania) czy innym państwie członkowskim (kraju przeznaczenia). Wybór sposobu drugiego wiąże się oczywiście z koniecznością rejestracji na potrzeby podatku od wartości dodanej w tym innym państwie (jak też zawiadomienia o tym polskiego fiskusa) i rozliczaniem tam tego podatku. Stąd też wielu przedsiębiorców woli skorzystać z uproszczenia, które daje sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i czynności te opodatkowywać wg właściwej stawki krajowej podatku (i w kraju podatek z tego tytułu też rozliczać).

Co zostało już wyżej podkreślone, chodzi tutaj o sprzedaż na rzecz, mówiąc w uproszczeniu, nie podatników, a więc osób czy instytucji nie obowiązanych do rozliczania podatku od wartości dodanej. Są to przede wszystkim tzw. osoby prywatne.

Wracając do dokumentowania takiej sprzedaży, przepisy ustawy o VAT w zakresie wystawiania faktur mówią, że co do zasady sprzedaż dokonana na rzecz osób prywatnych nie jest dokumentowana fakturami. Z drugiej strony winna ona jednak być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Czy tak samo jest w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju?

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: