eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweTrudniejsza optymalizacja podatkowa

Trudniejsza optymalizacja podatkowa

2014-06-29 15:42

Trudniejsza optymalizacja podatkowa

Utracony raj podatkowy? © gunnar3000 - Fotolia.com

Dochody zagranicznych spółek kontrolowanych, czyli spółek rejestrowanych przez firmy działające w Polsce w tzw. rajach podatkowych, w celu przesuwania do nich zysków i obniżania w ten sposób podatków płaconych w Polsce będą opodatkowane - Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to utrudnienie procesu tzw. optymalizacji podatkowej, stosowanej przez wiele działających w Polsce spółek.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Przyjęta przez Sejm nowelizacja, opracowana przez resort finansów, ma na celu ograniczeniu tzw. optymalizacji podatkowej (czyli zmniejszanie legalnymi metodami kwot płaconych podatków), poprzez tworzenie spółek w tzw. rajach podatkowych, czy li krajach, z którymi Polska albo nie ma podpisanych umów międzynarodowych o wymianie informacji podatkowej albo w których obowiązuje znacznie niższe niż w Polsce opodatkowanie dochodów firm.

Nowe przepisy przewidują m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC, Controlled Foreign Corporation), czyli zarejestrowanych za granicą tzw. spółek-córek działających w Polsce przedsiębiorstw. Nowelizacja ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów (np. w charakterze opłat licencyjnych, za prawa autorskie, za prawa do znaków towarowych) do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o niskich podatkach.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją, CFC będzie definiowana jako spółka, w której polski podatnik ma co najmniej 25 proc. udziałów, jej przychody są w co najmniej 50 proc. finansowe i jest ona położona w państwie z podatkami niższymi o minimum 25 proc. od stawki CIT w Polsce.

Regulacje dotyczące opodatkowania CFC posiada szereg państw członkowskich UE, takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Włochy, Estonia, jak również państwa pozaeuropejskie, takie jak USA, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Południowa Korea, Argentyna, Brazylia, Izrael, Turcja, Chiny.

Nowelizacja wprowadza również nowe zwolnienia podatkowe, m.in. dla odszkodowań za przewlekłość postępowania, wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu czy za dodatek energetyczny dla osób ubogich.

Ustawa trafi teraz pod obrady izby wyższej parlamentu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: