W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym
2014-06-18 13:06
W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koszty paliwa w ryczałcie za używanie służbowego samochodu?
Zarówno banki, jak i organy podatkowe reprezentują odmienne stanowiska. Dlatego też polski ustawodawca postanowił poświęcić uwagę temu zagadnieniu podczas nowelizacji dwóch ważnych aktów jakimi są - Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.Cashback (moneyback) - przed zmianami
Jak już wspomniano, kwestia rozliczenia przychodów klientów banków (cashback) wywołuje spory pomiędzy bankami a organami podatkowymi. Każda ze stron reprezentuje odmienne, korzystne dla siebie stanowiska. Zdaniem banków tego typu przychody stanowią tzw. sprzedaż premiową, która podlega regulacjom art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.
Art. 21 ust. 1 pkt 68
Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.
Natomiast zdaniem urzędów skarbowych cashback (moneyback) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy.
fot. bzyxx - Fotolia.com
W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym
Art. 20 ust. 1
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
W tym przypadku bank powinien wystawić klientowi PIT-8C, który umożliwi mu prawidłowe rozliczenie z fiskusem. Jednak w praktyce banki upierają się przy swoim stanowisku, w związku z czym nie wydają klientom żadnych deklaracji a ci tym samym nie wykazują podatku w zeznaniu rocznym. Obecnie przychody te podlegają opodatkowaniu wg skali podatkowej.
Cashback (moneyback) - po zmianach
Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Począwszy od tego dnia regulacje w zakresie cashback ulegną zmianom. Przychody z tego tytułu zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który będzie wynosił 19%. Podmiotami zobowiązanymi do jego odprowadzenia będą banki. Dodatkowo w myśl nowych przepisów będą one zobligowane sporządzić roczną deklaracje PIT-8AR.
Głównym celem niniejszych zmian jest maksymalne uproszczenie poboru podatku i jednoznaczne wskazanie zgodnego z prawem rozliczania przychodów uzyskanych z tzw. cashback.
oprac. : Andrzej Lazarowicz / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)