Zwrot podatku z zagranicy: fakty i mity
2014-04-10 13:32
Podatku dochodowego zapłaconego za granicą nie trzeba płacić w Polsce © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36
W wielu krajach, do których migrują nasi rodacy, nie ma obowiązku rozliczenia się z podatku, o ile organ podatkowy do tego nie wezwie (np. w Wielkiej Brytanii czy Irlandii). Warto jednak to zrobić, bo w bardzo wielu przypadkach przysługuje pracownikowi zwrot nadpłaconego podatku dochodowego (i to niemały). Ponadto uzyskuje się z urzędu skarbowego dokument potwierdzający dochody w danym kraju, co może się okazać potrzebne, np. w przypadku zapytań ze strony polskiego urzędu skarbowego.Innymi powodami, dla których Polacy nie ubiegają się o zwrot należnego im podatku z zagranicy są po prostu niewiedza i fałszywe wyobrażenia o samej procedurze. Dlatego teraz postaramy się je wyjaśnić. Oto najczęstsze zagadnienia dotyczące zwrotu podatku z zagranicy.
1. Zwrot podatku z zagranicy jest legalny.
Prawda. Wynika on po prostu z przepisów podatkowych obowiązujących w danym kraju. W większości państw istnieje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej po zakończeniu roku obrachunkowego (który w wielu przypadkach pokrywa się z rokiem kalendarzowym), a wtedy zwrot nadpłaconego podatku jest po prostu częścią procedury rozliczania się z podatku dochodowego. Jest on wypłacany przez urząd skarbowy i nie ma wpływu na pracodawcę.
2. Podatku dochodowego zapłaconego za granicą nie trzeba płacić w Polsce.
Prawda. Obywatel Polski pracujący za granicą płaci co do zasady podatek dochodowy tylko w jednym państwie, przeważnie w kraju zatrudnienia. Objaśniają to przepisy tzw. umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z większością krajów.
fot. Kurhan - Fotolia.com
Podatku dochodowego zapłaconego za granicą nie trzeba płacić w Polsce
3. Ubieganie się o zwrot podatku z zagranicy to uchylanie się od płacenia podatków.
Fałsz. Zwrotowi podlega nie cały odprowadzany podatek, a tylko nadpłacony podatek dochodowy. Jeśli urząd skarbowy zwróci cały zapłacony podatek, to oznacza to tylko, że nie przekroczyło się minimalnego niepodlegającego opodatkowaniu poziomu dochodu (jego wysokość regulują przepisy danego państwa).
4. Zwrot podatku z zagranicy pozbawia gwarancji socjalnych i możliwości dalszego legalnego zatrudnienia.
Fałsz. Potrącenia dokonywane przez pracodawcę z pensji pracownika to zaliczki na podatek dochodowy i składki socjalne. Można ubiegać się jedynie o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Składki na ubezpieczenie socjalne nie podlegają zwrotowi. Dlatego przeprowadzenie procedury zwrotu nie ma nic wspólnego z prawami do emerytury, renty itp. Ponadto jak już wspomniano w pkt. 1., jest to proces w pełni legalny i nie wpływa na warunki zatrudnienia w danym kraju w przyszłości.
5. Nie mam prawa do zwrotu podatku.
Prawda i fałsz. Informacje na temat odprowadzanego podatku powinny znajdować się na dokumentach wypłaty wynagrodzenia otrzymywanych od pracodawcy. Na nich oprócz wysokości wypłaty powinna się również znajdować informacja odnośnie dokonanych potrąceń. Można samemu sprawdzić, czy zwrot podatku się należy. Najprościej jest skorzystać z dostępnych bezpłatnie w internecie tzw. „kalkulatorów zwrotu podatku”. Wystarczy wypełnić odpowiednie pola, aby uzyskać wynik (tylko przybliżony).
6. Do rozliczenia podatku wymagane są określone dokumenty.
Prawda. Ich wykaz zależy od danego państwa. Przede wszystkim są to głównie dokumenty potwierdzające dochód i zapłacone podatki, które pracownik otrzymał od pracodawcy. Trzeba też wypełnić deklarację podatkową, która ściśle zależy od kraju zatrudnienia.
Jeśli nie ma się wszytkich wymaganych dokumentów lub niezbyt pewnie czuje się w kwestiach podatkowych, można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy czy biura rachunkowego.
7. Zwrotu podatku z zagranicy nie można przeprowadzić z Polski.
Fałsz. Rozliczenia podatkowego można dokonać już po powrocie do kraju. Można nawet ubiegać się o zwrot za kilka lat wstecz, np. w Wielkiej Brytanii jest to ostatnie 5 lat. Można to zrobić samodzielnie, albo przy pomocy profesjonalnego pośrednika.
Jeśli do tej pory nie rozliczyłeś się z podatku za granicą z jakichś powodów, to zrób to teraz. Może jeszcze nie jest za późno. Masz szansę na odzyskanie Twoich pieniędzy. Nie zostawiaj ich zagranicznemu fiskusowi.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)