eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT 2014: opodatkowanie zaliczki a eksport towaru

Podatek VAT 2014: opodatkowanie zaliczki a eksport towaru

2014-02-28 11:39

Podatek VAT 2014: opodatkowanie zaliczki a eksport towaru

Nowe zasady opodatkowania zaliczki w eksporcie - VAT 2014 © thomaslerchphoto - Fotolia.com

Do końca 2013 roku przedsiębiorcy mogli zastosować stawkę 0% VAT w sytuacji, kiedy towar przeznaczony na eksport został wywieziony z kraju w ciągu 6 miesięcy od chwili otrzymania od kontrahenta części należności. Od początku tego roku przedsiębiorca może zastosować tę stawkę wtedy, gdy otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem eksportu towaru. Jednak warunkiem zastosowania preferencyjnej stawki VAT jest konieczność wywozu towaru w ciągu 2 miesięcy - licząc od końca miesiąca - w którym podatnik otrzymał tę zapłatę. Podatnik jest również zobowiązany otrzymać w tym terminie dokument, który potwierdzi ten wywóz.

Przeczytaj także: Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT

Co zrobić, jeśli nie spełni się warunku dotyczącego dokumentacji wywozu?

Należy wówczas nie wykazywać tej dostawy w ewidencji VAT, za dany okres rozliczeniowy. Zamiast tego powinno się wykazać ją w następnym okresie. Podatnik ma wówczas prawo do zastosowania stawki 0% VAT - ale tylko wtedy, gdy otrzyma dokument przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za następny okres. Jeśli nie uda mu się otrzymać dokumentu w tym terminie, powinien zastosować stawkę właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Co zrobić, jeśli dokument potwierdzający wywóz towaru otrzyma się w późniejszym terminie?

Jeśli podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w późniejszym terminie, może dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy w którym otrzymał dany dokument.

W jakich innych sytuacjach można jeszcze zastosować stawkę 0% VAT przy zaliczce?

Stawkę 0% VAT można zastosować również w wtedy, gdy towar zostanie wywieziony w terminie późniejszym niż dwa miesiące, jednak pod warunkiem, że wywóz w późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostawy, w której określono termin wywozu towarów. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy kontrahent zamawia u firmy specjalistyczny towar i na jego wyprodukowanie należy przeznaczyć znaczne nakłady finansowe.

fot. thomaslerchphoto - Fotolia.com

Nowe zasady opodatkowania zaliczki w eksporcie - VAT 2014

Do końca 2013 roku przedsiębiorcy mogli zastosować stawkę 0% VAT w sytuacji, kiedy towar przeznaczony na eksport został wywieziony z kraju w ciągu 6 miesięcy od chwili otrzymania od kontrahenta części należności. Od początku tego roku przedsiębiorca może zastosować tę stawkę wtedy, gdy otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem eksportu towaru.


Opodatkowanie zaliczki w eksporcie na przykładzie

12 marca 2014 r. firma otrzymała od swojego kontrahenta zaliczkę na eksport towarów poza Unię Europejską. Jeśli sprzedaż będzie miała miejsce w terminie 2 miesięcy od końca maja (31 maja 2014 r.) i firma zgromadzi dokumenty potwierdzające wywóz (w terminach określonych dla eksportu towaru), będzie mogła zastosować stawkę VAT 0%.
  • Jeśli firma nie ma pewności, czy oba te warunki zostaną spełnione do końca maja, może nie wykazywać tej zaliczki w deklaracji za marzec oraz kwiecień, oczekując na ich spełnienie do końca maja.
  • Jeśli oba te warunki zostaną spełnione do 25. kwietnia, czyli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za marzec, wówczas stawkę 0% VAT należy wykazać w deklaracji za marzec.
  • Jeśli warunki zostaną spełnione do 25 maja, czyli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za kwiecień, wówczas stawkę VAT 0% należy wskazać w deklaracji za kwiecień. Jeśli natomiast przedsiębiorcy nie uda się spełnić tych warunków do końca maja, będzie musiał opodatkować zaliczkę według stawki właściwej dla dostawy krajowej i wykazać ją w deklaracji za maj.
  • Późniejsze otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza UE uprawnia do otrzymania korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (rozliczenie bieżące).
Przykładowo: 16 marca 2014 r. firma otrzymała od kontrahenta zaliczkę na poczet eksportu specjalistycznego towaru poza teren Unii Europejskiej. Z racji tego, że wyprodukowanie takiego towaru wymaga kilku miesięcy pracy, obie strony zastrzegają to w zawartej umowie, ustalając w niej również termin realizacji zlecenia do 21 sierpnia 2014 r. Mimo że towar zostanie wywieziony po dwóch miesiącach od otrzymania zaliczki przedsiębiorca jak najbardziej może zastosować stawkę 0% VAT, ponieważ tak późny wywóz towaru jest spowodowany specyfiką zamówionego towaru. Ponadto obie strony ustaliły warunki dostawy towaru, czyli czas realizacji transakcji.

Co ważne, przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności zgromadzenia dowodu potwierdzającego wywóz towarów eksportowanych (w terminie określonym dla eksportu towaru).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: