Podatek VAT 2014: opodatkowanie zaliczki a eksport towaru
2014-02-28 11:39
Nowe zasady opodatkowania zaliczki w eksporcie - VAT 2014 © thomaslerchphoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT
Co zrobić, jeśli nie spełni się warunku dotyczącego dokumentacji wywozu?Należy wówczas nie wykazywać tej dostawy w ewidencji VAT, za dany okres rozliczeniowy. Zamiast tego powinno się wykazać ją w następnym okresie. Podatnik ma wówczas prawo do zastosowania stawki 0% VAT - ale tylko wtedy, gdy otrzyma dokument przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za następny okres. Jeśli nie uda mu się otrzymać dokumentu w tym terminie, powinien zastosować stawkę właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
Co zrobić, jeśli dokument potwierdzający wywóz towaru otrzyma się w późniejszym terminie?
Jeśli podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w późniejszym terminie, może dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy w którym otrzymał dany dokument.
W jakich innych sytuacjach można jeszcze zastosować stawkę 0% VAT przy zaliczce?
Stawkę 0% VAT można zastosować również w wtedy, gdy towar zostanie wywieziony w terminie późniejszym niż dwa miesiące, jednak pod warunkiem, że wywóz w późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostawy, w której określono termin wywozu towarów. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy kontrahent zamawia u firmy specjalistyczny towar i na jego wyprodukowanie należy przeznaczyć znaczne nakłady finansowe.
fot. thomaslerchphoto - Fotolia.com
Nowe zasady opodatkowania zaliczki w eksporcie - VAT 2014
Opodatkowanie zaliczki w eksporcie na przykładzie
12 marca 2014 r. firma otrzymała od swojego kontrahenta zaliczkę na eksport towarów poza Unię Europejską. Jeśli sprzedaż będzie miała miejsce w terminie 2 miesięcy od końca maja (31 maja 2014 r.) i firma zgromadzi dokumenty potwierdzające wywóz (w terminach określonych dla eksportu towaru), będzie mogła zastosować stawkę VAT 0%.
- Jeśli firma nie ma pewności, czy oba te warunki zostaną spełnione do końca maja, może nie wykazywać tej zaliczki w deklaracji za marzec oraz kwiecień, oczekując na ich spełnienie do końca maja.
- Jeśli oba te warunki zostaną spełnione do 25. kwietnia, czyli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za marzec, wówczas stawkę 0% VAT należy wykazać w deklaracji za marzec.
- Jeśli warunki zostaną spełnione do 25 maja, czyli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za kwiecień, wówczas stawkę VAT 0% należy wskazać w deklaracji za kwiecień. Jeśli natomiast przedsiębiorcy nie uda się spełnić tych warunków do końca maja, będzie musiał opodatkować zaliczkę według stawki właściwej dla dostawy krajowej i wykazać ją w deklaracji za maj.
- Późniejsze otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza UE uprawnia do otrzymania korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (rozliczenie bieżące).
Co ważne, przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności zgromadzenia dowodu potwierdzającego wywóz towarów eksportowanych (w terminie określonym dla eksportu towaru).
oprac. : ifirma.pl / Mała księgowość internetowa ifirma.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)