Podatek VAT 2014: nieodpłatne przekazanie gruntów
2014-02-24 13:23
Podatek VAT 2014: nieodpłatne przekazanie gruntów © Ruud Morijn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Negatywne i pozytywne zmiany w ustawie o VAT na 2013 r.
Dokonując analizy przedstawionego stanu faktycznego sprawy, na wstępie zauważyć należy, iż przez towar, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumieć należy rzeczy oraz ich części, czyli m.in. grunty. Zaś przez dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z kolei stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przy czym zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- inne darowizny,
fot. Ruud Morijn - Fotolia.com
Podatek VAT 2014: nieodpłatne przekazanie gruntów
Innymi słowy powyżej przytoczony przepis wyraźnie wskazuje, że każde nieodpłatne przekazanie towaru jest, co do zasady, opodatkowane podatkiem VAT, jeżeli tylko podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych. Tym samym przekładając treść tego przepisu na grunt analizowanej sprawy zauważyć należy, że skoro spółka XYZ przy nabyciu przedmiotowych gruntów skorzystała z przysługującego jej prawa do odliczenia podatku VAT (zakup ten związany był z jej działalnością opodatkowaną), w rezultacie oznacza to zatem, że późniejsze nieodpłatne ich przekazanie na rzecz gminy Białogard podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Zostały bowiem spełnione przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym zastanowić się zatem należy jaką stawką podatku VAT należy zastosować do tej transakcji.
I tak wskazać należy, iż stosownie do dyspozycji art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Niemniej jednak przepis ten nie znajdzie zastosowania w analizowanym stanie faktycznym, ponieważ zwolnienie to odnosi skutek tylko i wyłącznie do terenów innych niż budowlane, a działki przekazywane przez spółkę XYZ stanowią grunty pod zabudowę. Jak czytamy bowiem w treści art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, przez teren budowlany, rozumieć należy grunt przeznaczony pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W konsekwencji, przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, czyli 23%.
Konkludując, nieodpłatne przekazanie przez spółkę XYZ niezabudowanych gruntów na rzecz gminy Białogard podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.
oprac. : K. Ignaczak, P. Barnik / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)