Rabat i zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT 2014
2014-02-13 13:29
Rabat i zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT 2014 © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: gdy obowiązek podatkowy na starych zasadach
Art. 106j ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury:- udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,
- udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1
Pozostałymi przypadkami wystawienia faktur korygujących są: dokonanie zwrotu towarów i opakowań, dokonanie zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty oraz podwyższenie ceny lub stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Tymi przypadkami jednak w niniejszym artykule nie będziemy się zajmować.
Art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT jako rabat traktuje obniżkę ceny z tytułu wcześniejszej zapłaty.
Z kolei ust. 19 pkt 1 przytoczonej regulacji mówi o kwotach udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. W pierwszej kolejności warto zatem zauważyć, że ustawodawca traktuje odrębnie udzielone rabaty oraz opusty i obniżki cen.
fot. apops - Fotolia.com
Rabat i zbiorcza faktura korygująca w podatku VAT 2014
Art. 106j ust. 3 ustawy wskazuje zaś, że zbiorczą fakturę korygującą można wystawić w sytuacji, w której podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie czasu (co za tym idzie, ustawodawca odnosi się tutaj wprost jedynie do opustów i obniżek cen, pomijając wymienione wyżej rabaty).
Zbiorcza faktura korygująca wystawiona w powyższych sytuacjach winna zawierać co najmniej:
- sformułowanie "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo słowo "KOREKTA";
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
- dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-4 (a więc: data wystawienia faktury; kolejny numer faktury nadany w ramach jednej lub kilku serii; imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy; numer podatkowy podatnika)
- przyczynę korekty;
- kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
- okres, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka.
Warto także pamiętać, że omawiana wyżej faktura korygująca w przypadku udzielania opustów czy obniżek może, ale nie musi zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 5-6 (tj.: numeru podatkowego nabywcy; daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub daty otrzymania zapłaty) oraz nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.
Ustawodawca nie wskazał jednak jak postąpić w przypadku, gdy zbiorcza faktura korygująca dotyczy opustu udzielonego na sprzedaż opodatkowaną różnymi stawkami podatku (mówi jedynie, że gdy opust lub obniżka ceny dotyczy sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami, kwotę opustu lub obniżki oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego podaje się w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku). Logicznym wydaje się być jednak rozwiązanie, zgodnie z którym obniżenie podstawy opodatkowania, o której mowa, dla sprzedaży opodatkowanych różnymi stawkami powinno być w tym przypadku proporcjonalne. W związku z czym kwotę udzielonego opustu czy też obniżki ceny należałoby tutaj podzielić proporcjonalnie na sprzedaż opodatkowaną różnymi stawkami, stosownie do udziału tych różnych stawek w sprzedaży ogółem objętej opustem czy rabatem.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)