eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweE-zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego

E-zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego

2014-01-23 13:29

E-zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego

E-zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego © olly - Fotolia.com

Pierwszy miesiąc rozliczeń podatkowych za rok 2013 powoli zbliża się ku końcowi. Część podatników musi zdążyć ze złożeniem swojego PIT-a jeszcze do końca stycznia, inni mają na to czas aż do końca kwietnia. Warto jednak pamiętać, iż aby rozliczenie w urzędzie złożyć, obecnie nie trzeba nawet wychodzić z domu. Zarówno wypełnić jak i przesłać fiskusowi zeznanie podatkowe można bowiem elektronicznie przy domowej kawie.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć PIT przez Internet?

To, jaki formularz (oraz wymagane załączniki) podatnik musi wypełnić, zależy od rodzaju uzyskiwanych dochodów oraz formy ich rozliczania (która w przypadku działalności gospodarczej czy tzw. najmu prywatnego w dużej mierze zależy od podatnika).

I tak przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym czy też podatnicy uzyskujący przychody z tzw. prywatnego najmu, którzy również postanowili rozliczać je ryczałtem, w urzędzie winni złożyć z tego tytułu PIT-28 z załącznikami. Mają na to czas do końca stycznia 2014 r. Czasu nie zostało zatem już zbyt wiele. Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych w powyższym terminie muszą zaś przekazać roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku (formularze PIT-16A, PIT-19A).

Pozostali, a więc uzyskujący przychody z pracy, działalności gospodarczej czy najmu opodatkowane w inny sposób niż powyższy, pracujący na umowie zleceniu czy umowie o dzieło, uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych, uzyskujący przychody ze sprzedaży nieruchomości itd. na rozliczenie roku 2013 mają czas aż do końca kwietnia 2014 r. Wachlarz podstawowych formularzy, które należy wypełnić, jest tutaj stosunkowo szeroki: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła przychodów w danym roku przychody były osiągane oraz wybranej formy ich opodatkowania.

fot. olly - Fotolia.com

E-zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego

Część podatników musi zdążyć ze złożeniem swojego PIT-a jeszcze do końca stycznia, inni mają na to czas aż do końca kwietnia. Warto jednak pamiętać, iż aby rozliczenie w urzędzie złożyć, obecnie nie trzeba nawet wychodzić z domu. Zarówno wypełnić jak i przesłać fiskusowi zeznanie podatkowe można bowiem elektronicznie przy domowej kawie.


Oczywiście do zeznań podatkowych trzeba tutaj dołączyć odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa, inne służą wykazaniu ulg i odliczeń, z których chcemy w rocznym PIT skorzystać, a przez to zmniejszyć ostateczne zobowiązanie podatkowe.

W omawianych wyżej terminach nie tylko trzeba wypełnić PIT-a, ale także przekazać go do właściwego urzędu skarbowego. Niemniej nie oznacza to obowiązkowej wizyty w urzędzie i przekazania zeznania „Pani w okienku”. Obecnie nie trzeba bowiem w ogóle wychodzić z domu aby zeznanie wysłać do urzędu. Co ważne, nie wiąże się to także z ponoszeniem dodatkowych kosztów (o ile PIT-a potrafimy wypełnić sami).

Zeznanie podatkowe można bowiem obecnie wysłać elektronicznie i to bez względu na to, który z wyżej wymienionych formularzy wraz z załącznikami trzeba wypełnić. Do tej czynności nie jest potrzebny bezpieczny e-podpis weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Autoryzacja e-zeznania (i to zarówno składana przez podatnika rozliczającego się samodzielnie, osobę samotnie wychowującą dziecko, czy małżonków wspólnie, w tym także gdy jedno z małżonków zmarło przed złożeniem PIT-a) składanego bez bezpiecznego podpisu elektronicznego opiera się tutaj na określonych danych podatnika (w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie trzeba pamiętać, aby podać dane tego małżonka, który figuruje w zeznaniu jako podatnik).

Na podstawie jakich danych następuje autoryzacja? Jest to odpowiedni identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL), imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania lub rocznego obliczenia podatku wykazana w PIT za rok 2012. Jeżeli takowe rok wcześniej nie było składane, należy wpisać „0”. Jeżeli w danych tych nastąpi pomyłka (w postaci chociażby literówki), zeznanie zostanie odrzucone przez system komputerowy, niemniej pojawi się komunikat o błędzie. Po dokonaniu stosownych poprawek niwelujących błędy zeznanie można wysłać ponownie.

Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje.

Jak rozliczyć się za pomocą deklaracji elektronicznych? Sposoby są trzy.
Pierwszy to pobranie interaktywnego formularza zeznania. Te są dostępne w naszym serwisie bądź na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Sposób drugi polega na skorzystaniu z ministerialnej aplikacji e-Deklaracje Desktop. Sposób trzeci to z kolei skorzystanie z dostępnych na rynku programów do wypełnienia zeznań rocznych, oferowanych przez różnych producentów, w tym w większości bezpłatnie. Kilka z takich programów udostępniamy także w naszym serwisie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: