Ryczałt od przychodów z umowy najmu u małżonków
2014-01-23 13:26
Ryczałt od przychodów z umowy najmu u małżonków © Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wspólne rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem
Jednym ze źródeł przychodów, określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.Przychody takie można opodatkować wg skali podatkowej (gdzie opodatkowany jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania) bądź ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%.Warto przy tym pamiętać o pewnej preferencji, którą ustawodawca przewidział dla małżonków. Otóż generalna zasada mówi, że w przypadku kilku właścicieli przedmiotu najmu (dzierżawy itp.), każdy z nich rozlicza przychody z jego wynajmu odrębnie odpowiednio do posiadanego udziału. Jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to każdy z nich co do zasady powinien rozliczać podatek od połowy przychodów uzyskanych z najmu. Konsekwencją powyższego jest to, że każdy z podatników (nie wyłączając małżonków) uzyskujący przychody z najmu powinien je wykazać w swoim odpowiednim zeznaniu podatkowym.
fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Ryczałt od przychodów z umowy najmu u małżonków
Jeżeli przy tym wynajmującymi są małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie oraz wybrali opodatkowanie powyższych przychodów wg skali podatkowej, przychody te ujmują na jednym formularzu PIT-36 (pamiętając o ich odpowiednim podzieleniu pomiędzy sobą w samym zeznaniu). Jeżeli zaś małżonkowie postanowili opodatkować takie przychody ryczałtem, to co do zasady każdy z nich winien złożyć po zakończeniu roku zeznanie PIT-28 i wykazać przypadający na niego przychód.
Co niezwykle ważne, w trakcie roku każdy z małżonków powinien także wpłacać na konto właściwego urzędu skarbowego należne z tego tytułu zaliczki na podatek (bądź należy ryczałt).
Powyższe zasady ogólne rozliczania najmu małżonkowie mogą jednak zmienić. Otóż mogą oni podjąć decyzję, że od całości przychodów z najmu podatek będzie płacił tylko jeden z nich. W tym celu jednak muszą właściwemu dla nich urzędowi skarbowemu złożyć stosowne oświadczenie.
UWAGA!
Oświadczenie o rozliczaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków ważne jest tylko w danym roku podatkowym i co rok musi być składane na nowo (do 20 stycznia danego roku), aby z tej formy rozliczenia korzystać.
Powyższy wybór powoduje, że w trakcie roku wpłat zaliczek na podatek (bądź należnego ryczałtu) dokonuje jedynie ten z małżonków, który został wskazany do rozliczania przychodów z najmu. Oczywiście w takim przypadku stosownych obliczeń dokonuje on w stosunku do całego przychodu. Dokonany wybór obowiązuje przez cały rok podatkowy. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat podatku.
W przypadku skorzystania z powyższej preferencji rozliczania przychodów z najmu przez jednego z małżonków, po zakończeniu roku tylko ten małżonek wykazuje w stosownym zeznaniu całość przychodów z najmu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)