Podatek dochodowy od emerytury z zagranicy
2013-10-31 12:18
Podatek dochodowy od emerytury z zagranicy © Alexander Raths - Fotolia.com
Przeczytaj także: Emerytura polska i zagraniczna: zaliczka na podatek
Od emerytur zagranicznych w ciągu roku podatkowego należy rozliczać zaliczki na PIT. Jeżeli świadczenia uzyskiwane są za pośrednictwem polskiego banku (zagraniczna instytucja przysyła emeryturę na rachunek w polskim banku), wówczas to właśnie on będzie płatnikiem dla tych zaliczek. W innej sytuacji do rozliczania zaliczki zobowiązany jest sam podatnik-emeryt.Uniknąć podwójnego opodatkowania
Powyższe uzupełniają przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zasadą z nich wynikającą jest opodatkowanie emerytury w kraju zamieszkania, czyli w tym przypadku wyłącznie w Polsce. Jednakże w wielu umowach zawarto szczególne zastrzeżenia dla emerytur pochodzących z systemów ubezpieczeń społecznych. Są one różnie sformułowane, ale zasadniczo przewidują, że takie świadczenia podlegają opodatkowaniu w kraju wypłaty, czyli poza Polską.
Zastrzeżenia te należy zazwyczaj odczytywać w kontekście przepisów dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania. W większości umów, których stroną jest Polska, do przychodu z emerytur zagranicznych ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, wedle której przychód w Polsce jest zwolniony z opodatkowania, ale bierze się go pod uwagę przy obliczaniu stawki PIT. Niekiedy zastosowanie ma metoda zaliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, że przychód zagraniczny wykazywany jest w Polsce, ale zaliczeniu na poczet PIT podlega podatek zapłacony od emerytury za granicą, do wysokości podatku, jaki byłby należny od tego przychodu w Polsce.
fot. Alexander Raths - Fotolia.com
Podatek dochodowy od emerytury z zagranicy
W niektórych umowach powyższe zastrzeżenia skonstruowane są w taki sposób, że przychód z emerytury nie tyle jest zwolniony z PIT w Polsce, co w ogóle pozostaje poza ramami PIT. Ma to istotny wymiar praktyczny, bowiem takiego przychodu ani nie trzeba wykazywać w informacjach czy zeznaniach, ani analizować pod kątem mającej zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania. Przychód taki pozostaje w ogóle poza obszarem zainteresowania organów podatkowych.
Powyższe zasady mają zastosowanie także do zagranicznych rent, np. rodzinnych (po zmarłych członkach rodziny) i wypadkowych.
Osobnym tematem jest kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne od zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych, która nie tylko ma bezpośredni wpływ na wysokość opodatkowania, ale także stanowi źródło istotnych wątpliwości przy ich stosowaniu w kontekście międzynarodowym.
Jak wynika z powyższego, podatnicy-emeryci i renciści, którzy uzyskują świadczenia z instytucji zagranicznych, powinni z dużą uwagą sprawdzać, czy oni sami albo ich banki, odpowiednio rozpoznają obowiązek podatkowy. Jeżeli błędnie naliczają PIT (gdy nie jest należny), zaistnieje podstawa do stwierdzenia i zwrotu nadpłaty. Zdecydowanie bardziej ryzykowna jest jednak sytuacja odwrotna, gdy od świadczenia nie byłby potrącany PIT. W takim przypadku organy podatkowe nie tylko będą mogły dochodzić samego zaległego podatku, ale także odsetek od powstałych zaległości. Nie można także wykluczyć, że zdecydowałyby się na postawienie zarzutów karnych skarbowych.
Wojciech Garczyński, doradca podatkowy w
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Emerytka od 2016 / 2020-07-29 23:52:08
Po przeczytaniu tego 2 - stronicowego artykułu pełnego paragrafów i odnośników do tysięcy przepisów straciłam kompletnie sens logiczny całego systemu opodatkowania - i chyba o to właśnie chodzi.
Tymczasem sprawa jest bardzo prosta. Wyjaśnię to na przykładzie. Polska i Kanada w roku 2009 podpisały porozumienie w sprawie wypłaty emerytur. I tak na przykład emeryt, zamieszkały na stałe w Kanadzie i pobierający dwie niskie emerytury, polską i kanadyjską, płaci podatek od polskiej emerytury w Polsce i w Kanadzie. Dlaczego emerytury są niskie - bo nie da się wypracować pełnej emerytury w dwóch krajach - trzeba na to 70-ciu lat!
W Kanadzie suma wolna od podatku wynosi 12000 dolarów rocznie. Jeśli kanadyjska emerytura jest niższa niż 1000 dolarów miesięcznie, to od takiej emerytury nie płaci się podatku. Jeśli jednak do tego emeryt posiada polską emeryturę to płaci już od niej 20% podatku w Kanadzie. W Polsce tylko 3000zł rocznie jest zwolnione od podatku, a reszta emerytury jest opodatkowana 18%. W przypadku, gdy emeryt pobiera skromną emeryturę 1600zł brutto, to jest ona łącznie opodatkowana 35%. Wygląda na to że biedny emeryt płaci większe podatki niż bogaci ludzie!
Idea podwójnego opodatkowania emerytur wzięła się z tego, że w obu krajach, z których emeryt pobiera emeryturę jest ona poniżej progu sumy wolnej, każda więc powinna być zwolniona od podatku w kraju, w którym została zarobiona. W ten sposób emeryt płaciłby tylko podatek od dochodu nie objętego pojęciem minimum socjalnego. Chodzi o to by mieszkaniec Kanady nie płacił podatku od sumy wolnej, ale polska emerytura już nie mieści się w tej sumie wolnej, więc jest opodatkowana.
Polski emeryt w kanadzie płaci 35% podatku od polskiej emerytury, bo polski rząd nie wywiązał się z obowiązku podniesienia sumy wolnej do minimum socjalnego. Jak widać, umowy międzynarodowe są tak skonstruowane, że nie posiadanie sumy wolnej w systemie podatkowym robi je bezsensownymi. I tu widać wyraźnie, że rządzenie to nie zabawa i eksperymenty, i nie można traktować ustaw jak narzędzi do utrzymania władzy. Trzeba realizować plany integracji ze społecznościę międzynarodową, w której żyjemy. [ odpowiedz ] [ cytuj ]