PIT 2014: Ulga na Internet
2013-10-22 13:14
PIT 2014: Ulga na Internet © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga internetowa 2013 okiem Ministerstwa Finansów
Na początku dodajmy, że podstawowe regulacje dotyczące wskazanej we wstępie ulgi nie uległy zmianie. W dalszym ciągu jej roczny limit wynosi 760 zł w stosunku do jednego podatnika. Nadal wydatki będą musiały także być ustalane na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Będą to przede wszystkim faktury dokumentujące zakup tychże usług. Konieczne przy tym będzie także posiadanie potwierdzeń ich zapłaty (w postaci czy to stosownej adnotacji na fakturze, polecenia przelewu, wystawionego przez sprzedawcę „Kasa przyjmie” itp.), a więc faktycznego poniesienia wydatku. Podstawą do uwzględnienia ulgi będą także inne dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na Internet. Art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym (który został znowelizowany z początkiem 2011 r.) mówi bowiem, że wysokość wydatków z tytułu używania sieci Internet ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługę), rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty. Jak łatwo zauważyć, ustawodawca nie wskazał tutaj, że obligatoryjnie dowodem takim musi być faktura. Tym samym dopuszcza także inne dokumenty (o ile będą one także potwierdzały fakt zapłaty). Niemniej odliczenia nie będzie można dokonywać na podstawie paragonów fiskalnych. Te bowiem nie zawierają wszystkich elementów wyżej wymienionych (w zakresie chociażby danych nabywcy).Podobnie jak w latach ubiegłych, także w roku 2014 w ramach ulgi będzie można odliczać zarówno wydatki ponoszone z tytułu abonamentu za stałe łącze jak i opłaty za dostęp wdzwaniany do Internetu. Odliczenie będzie przysługiwać również podatnikom korzystającym z tzw. Internetu mobilnego w telefonie komórkowym, czy też posiadającym oddzielny abonament na tego typu usługi oferowany przez sieci komórkowe. Ulga będzie obejmować także wydatki ponoszone na użytkowanie Internetu np. w kafejce internetowej. W ramach odliczenia podatnicy nie ujmą (podobnie jak i obecnie) natomiast wydatków na montaż sieci Internet, jej remont, zakup sprzętu do korzystania z sieci czy opłat aktywacyjnych itp.
Sama ulga zaś będzie przysługiwać tym podatnikom, którzy uzyskali w ciągu roku dochody opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, bądź przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (co także występowało w latach wcześniejszych).
fot. serq - Fotolia.com
PIT 2014: Ulga na Internet
Ważne w roku 2014
Na powyższych zasadach jednakże ulga na Internet obowiązuje od początku 2011 r. Co się zatem zmieniło w roku 2013, a będzie obowiązywać także w roku 2014 i jest tak niekorzystne dla podatników?
Jest to art. 26 ust. 6h przytoczonej wyżej ustawy. Mówi on, że ulga internetowa przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał on z tego odliczenia.
Przepis ten zatem obligatoryjnie blokuje możliwość korzystania z ulgi na Internet tym podatnikom, którzy skorzystali z niej w rozliczeniach podatkowych przed rokiem 2013 (pewien wyjątek tyczy się tych podatników, którzy po raz pierwszy z ulgi skorzystali w rozliczeniu za rok 2012 – ustawodawca dał im prawo do odliczenia także w roku 2013, lecz na tym koniec). Został on zaś wprowadzony do ustawy mocą ustawy z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1278).
Warto w tym miejscu przytoczyć odpowiedź resortu finansów na interpelację poselską nr 4454, dotyczącą stosowania właśnie znowelizowanych przepisów ulgi internetowej. Ministerstwo wskazało w niej, że ustawodawca nie określił ram czasowych wskazanego wyżej w art. 26 ust. 6h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okresu poprzedzającego. W związku z tym przez okres ten należy rozumieć cały zakres czasowy obowiązywania odliczenia (a więc od 2004 r.).
Który podatnik zatem będzie mógł odliczyć ulgę w rozliczeniu za 2014 r.? Jedynie ten, który z ulgi tej skorzysta po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym 2014, ewentualnie ten, który pierwszy raz skorzystał z tego odliczenia rok wcześniej, a więc w PIT 2013.
Nie wolno przy tym zapominać, że ulga ta obecnie (i w roku 2014 także) przysługuje jedynie przez dwa lata i to kolejno po sobie następujące. Jeżeli zatem przykładowo podatnik po raz pierwszy z ulgi skorzystałby w rozliczeniu za rok 2013, zaś nie wykazał jej w rozliczeniu dotyczącym roku 2014, w zeznaniu za kolejny rok (tutaj 2015) już z niej skorzystać nie będzie mógł, mimo że faktycznie ulgę odliczył tylko raz. Rozpoczęcie korzystania z odliczania w danym roku podatkowym powoduje bowiem bieg dwuletniego terminu, który nie może zostać przerwany.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)