eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRyczałt ewidencjonowany: stawka na usługi pogrzebowe

Ryczałt ewidencjonowany: stawka na usługi pogrzebowe

2013-10-16 13:26

Ryczałt ewidencjonowany: stawka na usługi pogrzebowe

Ryczałt ewidencjonowany: stawka na usługi pogrzebowe © Robert Hoetink - Fotolia.com

Jeżeli w ramach wykonywanej usługi pogrzebowej występuje także sprzedaż trumny, nie należy tych czynności rozpatrywać odrębnie w zakresie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Nie można bowiem dzielić kompleksowej czynności usługowej na kilka części składowych i oddzielnego ich opodatkowania różnymi stawkami ryczałtu - wskazał NSA w wyroku z dnia 22.09.2011 r., sygn. akt II FSK 586/10.

Przeczytaj także: Odliczenie składek ZUS przy ryczałcie ewidencjonowanym

Wskutek przeprowadzonej kontroli fiskus ustalił, że podatniczka w 2005 r. korzystała z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na usługach pogrzebowych. Jego zdaniem jednakże skarżąca nieprawidłowo zakwalifikowała sprzedaż trumien do działalności handlowej, stosując do tych czynności 3% stawkę tego podatku.

Skarżąca wniosła odwołanie od decyzji do Dyrektora Izby Skarbowej wskazując, że do przychodów z działalności usługowej w zakresie usług pogrzebowych stosowała stawkę 8,5%, zaś do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu opodatkowanego stawką 3% zaliczała sprzedaż trumien. Na fakturach sprzedaży występowały dwie pozycje wskazane wyżej.

Usługa pogrzebowa oznaczała tutaj: przyjęcie zlecenia, przygotowanie zwłok do pochowania (mycie, ubranie i kosmetyka), przechowanie ciała w chłodni, obsługę pogrzebu (doniesienie trumny/urny do grobu), transport zwłok do kaplicy.

fot. Robert Hoetink - Fotolia.com

Ryczałt ewidencjonowany: stawka na usługi pogrzebowe

Jeżeli w ramach wykonywanej usługi pogrzebowej występuje także sprzedaż trumny, nie należy tych czynności rozpatrywać odrębnie w zakresie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Nie można bowiem dzielić kompleksowej czynności usługowej na kilka części składowych i oddzielnego ich opodatkowania różnymi stawkami ryczałtu.


Do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, zaliczono wartość sprzedaży trumien, które posłużyły do pochówku zmarłych, w ramach usługi pogrzebowej zafakturowanej w osobnej pozycji tej samej faktury. Nie wystąpiła przy tym sytuacja, aby sprzedaży trumien nie towarzyszyła usługa pogrzebowa. Same trumny zaś skarżąca kupowała w stanie kompletnym, gotowym do sprzedaży.

Dyrektor Izby Skarbowej podtrzymał stanowisko organu pierwszej instancji. Z organami podatkowymi zgodził się także Wojewódzki Sąd Administracyjny po wniesieniu skargi. Skarżąca złożyła w związku z tym skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jednak także zgodził się z fiskusem i WSA.

NSA wskazał, że w rozpatrywanej sprawie organy podatkowe powołały się na opinię Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2005 r. nr OB-02-9-5672/KU-240/2005/3483, w której stwierdzono, że usługi polegające na organizacji i obsłudze pogrzebu mieszczą się w grupowaniu PKWiU 93.03.11-00.00 "Usługi związane z przeprowadzeniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacja grobów"; a sprzedaż trumien realizowana przez ten sam podmiot w ramach wykonywanej kompleksowej usługi pogrzebowej - nie jest odrębnie klasyfikowana.

Niemniej organy podatkowe nie oparły się jedynie na powyższej opinii, ale dokonały także analizy zebranych w sprawie faktur.

Zdaniem NSA zasadne jest tutaj przyjęcie, że podatniczka świadczyła usługę kompleksową związaną z pochówkiem, składającą się z szeregu czynności, w skład których wchodziła m.in. sprzedaż trumien. Powyższe potwierdzały wystawiane faktury, z których jednoznacznie wynikało jakie czynności były świadczone. Wskazywały one przy tym, że nie było przypadku, aby skarżąca sprzedała oddzielnie – bez usługi pogrzebowej – trumnę lub trumny. Dlatego też należy przyjąć, że trumny stanowiły element składowy wykonywanych usług pogrzebowych.

Skarżąca świadczyła zatem usługę kompleksową. Samo wyszczególnienie na wystawionych fakturach wszystkich elementów wchodzących w skład usługi pogrzebowej, w tym sprzedaż trumny, nie daje podstaw do grupowania każdej z tych czynności oddzielnie, a tym samym do stosowania różnych stawek podatku. Skoro jest to usługa kompleksowa, może podlegać tylko jednej stawce opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym odo osób fizycznych. Działalność usługowa w powyższym zakresie, w świetle ustalonego stanu faktycznego mieści się w ramach działalności z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d. Nie ulega bowiem wątpliwości, że określona w grupowaniu PKWiU 93.03.11-00.00 działalność podatnika jest działalnością usługową i nie może zostać zakwalifikowana do działalności usługowej w zakresie handlu z art. 4 ust. 1 pkt 3 u.z.p.d.

Co za tym idzie, jeżeli w ramach kompleksowej usługi polegającej na organizacji i obsłudze pogrzebu mieszczącej się w grupowaniu PKWiU 93.03.11-00.00 "Usługi związane z przeprowadzeniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacja grobów" mieści się także sprzedaż trumny lub urny to usługa ta na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) u.z.p.d., jako działalność usługowa z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d., podlega opodatkowaniu stawką podatku wynoszącą 8,5%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: